Police Commissioner

Joseph F. Schaller 

 


Commissioner Joseph F. Schaller was appointed to the Department in August 1974.  He was promoted to Sergeant in September 1979.  In 1981 he graduated from the Federal Bureau of Investigation’s National Academy.

Deputy Commissioner Schaller was promoted to Lieutenant in August 1982 and In May 1988 he was promoted to Captain.  As Captain, he was the Commanding Officer of the Staff Services Division, the Police Services Division and the Criminal Investigations Division.

In December of 2015 he was appointed Deputy Police Commissioner and became Commissioner in May 2018.

Commissioner Schaller is the recipient of the Police Commissioners Award, two Class C Citations, three Special Incident Citations and a Six Year Perfect Attendance Award.  Commissioner Schaller earned a Bachelor’s Degree in History and Political Science from Fordham University, a Master’s Degree in Criminal Justice from Iona College and a Juris Doctor from Pace University School of Law in 2005.   He was admitted in the NYS Bar in 2006.   

At his swearing in on May 4, 2018, Commissioner Schaller was lauded for the distinction of having served longer than any member in the history of the Department, 43 years and 9 months.